WBIŚ SGGW na 19. Pikniku Naukowym
9 maja 2015 r. odbył się 19 Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. Był to już trzeci piknik zorganizowany na Stadionie Narodowym w Warszawie. Korki na ulicach dojazdowych i pełne parkingi wokół Stadionu Narodowego oraz duża liczba zwiedzających świadczyły o niesłabnącej popularności wydarzenia.
Przewodnim hasłem tegorocznego Pikniku Naukowego było „Światło”.
Zgodnie z wieloletnią już tradycją Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW przyciągał uczestników pokazami prowadzonymi przez pracowników i studentów wydziału przy znaczącym udziale gości. W trakcie tegorocznej edycji pikniku przygotowaliśmy następujące prezentacje:
Pokaz 1 „Zobacz życie w innych barwach”
Światło to nie tylko promieniowanie widzialne, ale również promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone. Metoda termografii umożliwia obserwację i zapis rozkładu niewidocznego gołym okiem promieniowania podczerwonego, zwanego również cieplnym, emitowanego przez każde ciało fizyczne. Zastosowana kamera przekształca promieniowanie cieplne na obraz widzialny.
Każdy z uczestników mógł sprawdzić ile ciepła emitują poszczególne części ciała i jak na emisję wpływają takie przesłony jak wierzchnie okrycia, okulary czy ściany z różnych materiałów stosowanych w budownictwie.
Pokaz 2 „Świet(l)na produkcja”
Fotosynteza prowadzona przez rośliny wodne, stanowi źródło tlenu niezbędnego do życia dla organizmów wodnych. W zależności od ilości światła docierającego do badanych roślin zmienia się ilość produkowanego tlenu.
Uczestnicy pikniku mogli ocenić świet(l)ną produkcję mierząc ilość tlenu w wodzie różniącej się ilością „producentów” – roślin wodnych. Każdy z zainteresowanych uczestników pikniku mógł zmierzyć stężenie tlenu w wodzie. Wyniki poszczególnych pomiarów notowano w celu zobrazowania zmian wydajności „producentów” w zależności od ilości światła docierającej do stanowiska badawczego.
Pokaz 3 „Gra światła w życiu rośliny”
Celem doświadczenia jest określenie zmian intensywności wymiany gazowej (intensywność fotosyntezy oraz transpiracji) u wybranych gatunków roślin w warunkach pełnego słońca oraz cienia. Do pomiaru został wykorzystany analizator gazów LcPro+ wykonujący pomiar z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego.
Pokaz 4 „Kolor – Światło – Woda”
Zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie w połączeniu z różnymi odczynnikami chemicznymi zabarwiają się. Intensywność barwy świadczy o ich stężeniu.
Proste badanie kolorymetryczne poprzez porównanie ze skalą wzorców daje możliwość sprawdzenia niektórych parametrów jakości wody, np.: stężenie żelaza.
Pokazy prezentowane na stoisku wsparli „czarodzieje”, którzy prezentowali zabawy z suchym lodem.
Wszystkim Koleżankom i Kolegom z Wydziału oraz Studentom, za poświęcony czas i zaangażowanie w przybliżaniu tematyki prowadzonych na Wydziale prac dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę przy organizacji 20 Pikniku Naukowego, na który już teraz gorąco zapraszamy.
FILM
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |